Monday, January 10, 2011

Kainos, kaip jas suprasti?

Buvau girdėjusi, kad kainos parduotuvėse yra negalutinės ir kad galutinė kaina, t.y. pinigų suma, kurią palieki kasoje gerokai skiriasi nuo sumos, kuri parašyta prie prekių. Realiai susidūriau su tuo Niujorke, kai perkant prekes pridėjo dar kažkiek, jei gerai pamenu, virš 8 proc., bet taip smarkiai nesijautė, nes pritaikė kažkokią prieššventinę nuolaidą.
Sietle prie prekių ir paslaugų paprastai prideda 9,5 proc. taip vadinamų sales tax. Kiek skaičiau, sales tax skiriasi priklausomai nuo valstijos ar netgi miestų toje pačioje valstijoje. Taip pat gali skirtis skirtingų kategorijų prekėms ir paslaugoms. Čia, priešingai nei PVM, sales tax moka galutinis vartotojas, o tarpininkai (dealer) šio mokesčio nemoka. Per mažai kažko esu pirkusi, kad galėčiau "ekspertiškai" įvertinti kiek už ką papildomai dar sumokama sales tax. Dar prie kitų kainų matau tokias pastabas, kad prie kainos bus pridedama "sales and local taxes". Tai čia, kaip jau ir užsiminiau, skiriasi mokesčiai skirtinguose valstijos miestuose. Dėl taikomo mokesčio tarifo sprendžiama referendume.
Šeštadienį buvau įkišusi nosį į vietinių ūkininkų turgelį. Fotografuoti nedrįsau. Gal kitą kartą, tada ir nuotraukas sudėsiu (čia tik apie kainas). Įdomu tai, kad ūkininkai kainas buvo surašę tokias, kokią ir sumokėjau. Išeinant iš turgaus palydi užrašas, laisvai išvertus galėtų būti "Ačiū, kad remiate vietinius ūkininkus".
Linksmoji dalis yra išpardavimai, akcijos, nuolaidos ir kt. Nes kartais nesuprantu, kokią kainą turėsiu mokėti, jei būna jau nukainuota, tada taikoma "dienos" nuolaida, "prekės" ar "galutinio išpardavimo" (final sales) nuolaida. Kaip viena lietuvaitė teisingai įvardino, "kad mokėsi daugiau nei parašyta yra mažai tikėtina, o kad mažiau - tai gali būti beveik tikras". Tai šia logika ir remiuosi. Ir kiekvieną kartą teigiamai nustembu. Ir netgi 9,50 proc. mokesčiai tos nuostabos nesumenkina.

No comments:

Post a Comment