Tęsiasi pažintis su kitomis kultūromis per skirtingų šalių atstovus. Jemenas, Tunisas, arabiškai kalbančios šalys, musulmonų tikėjimą išpažįstantys gyventojai. Arabų rašytinė kalba ta pati, tačiau suprasti vienas kitą jiems nevisad pavyksta. Sako, kad gryniausia, klasikinė arabų šnekamoji kalba yra Egipte. Jei Jemene populiariausias patiekalas yra Pakistano basmati rūšies ryžiai, tai Tunise - kuskusas. Žiemą su aviena, vasarą su žuvimi, vištiena.
Tunisietė papasakojo, kad kuskuso kruopas Tunise gamina vasarą visa šeima kartu iš manų (kviečių). Maišo su vandeniu, rankomis formuoja mažas kruopeles, sijoja. Pagamintas kruopeles krupščiai išdžiovina. Džiovina dažniausiai ant stogo karštoje saulėje keletą dienų. Nakčiai užkloja, rytą vėl atidengia. Išmaišo. Dirba šeimos moterys, vadovaujant labiausiai išmanančiai. Taip kartą metuose šeima pasigamina apie porą šimtų svarų (šimtą kilogramų) kuskuso kruopų visiems ateinantiems metams.
Kuskusą gamina specialiame puode.
Kažkaip nesusiprotėjau įamžinti puodo, kurį atsinešė tunisietė, tad pasiieškojau internete. Mūsiškis labiausiai panešėjo į tą modernųjį kairėje.
Būna mažesnių, bet būna ir gerokai didesnių. Na, pabandykite pamaitinti 30 asmenų šeimyną (šeimoje 9 vaikai, keli iš jų jau sukūrę savo šeimas, turi vaikų, tai ir susidaro apie 30 valgytojų) ir taip kas savaitę. Tokiu atveju, puodas yra aukštesnis, kažkur man iki pečių. Ir jo ant tradicinės kaitlentės nestato, o turi specialią kaitlentę, kurią stato ant žemės. Jau šitame puode ką nors pamatyti buvo sunkoka :).
Taigi, apatiniame puode troškinosi dvi ėriuko kojos (mažesnės dalys, viso apie du svarus, na, kilogramas) su prieskoniais: kurkuma (ciberžolė), aštrūs pipirų (paprikos) milteliai, juodieji pipirai, druska, pomidorų pasta.
Atskirame inde, kuskuso kruopas rankomis maišė su vandeniu. Dviems svarams sunaudojo apie pusantro puodelio, pilant palaipsniui. Kuskuso kruopos turi būti birios, nesulipusios. Įmaišė kokis šešis gvazdikėlius, kad kvapniau būtų. Tada tas kruopas subėrė į viršutinį puoda ir jos toliau gaminosi garuose.
Palaipsniui, 10-15 minučių tarpais, į mėsą sudėjo tris morkas, labai didelio svogūno galvą, tris bulves ir dvi nedideles cukinijas. Pabaigoje dar sumetė tris aštrius pipirus.
Patiekimas labai paprastas - į negilų indą suberti kuskusą, supilti padažą nuo mėsos, išmaišyti. Ant viršaus sudėti mėsą ir daržovės.
Ar verta sakyti, kad buvo aštru. Man netgi daugiau nei truputį, taip vidutiniškai aštru. Kai jau pradeda ašaras spausti, bėgu popierinių nosinių ieškoti, nes jau ir nosis pradeda bėgti. Bet dar ne taip aštru, kad nesinorėtų valgyti. Aštrumas ateina į valgymo antrąją dalį.
Šitą reikalą dar spėjau nufotografuoti.
|
Kuskusas su aviena ir daržovėmis |
Kuskusą valgė kas su šakute ir šaukštu, kas su šakute ir peiliu (europiečiai). Salotos - tipinės tuniso daržovių salotos. Tik džiovintos mėtos neturėjau :), bet nieko. Lygiomis dalimis sumaišyti smulkiais kubeliais supjaustytus pomidorus (be sėklų), agurkus (nuluptus, be sėklų), saldžiąją papriką, svogūną (dėjau mažiau), paskaninti druska, pipirais, citrinos sultimis ir alyvuogių aliejumi. Ir žinoma, džiovinta mėta.
Prancūzų įtaka Tunise labai jaučiama - kasdienė duona yra tapusi bagetė, kurią kasryt sviežią ir dar šiltą pusryčiams perka duonos kepyklėlėse. Taip pat, yra daug patiekalų, kurie valgomi su duona. Bet ne kuskusas.
Visagalio interneto ir youtube dėka susipažinome su tradiciniais (klasikinėmis) Tuniso ir Jemeno šokiais, dainomis. O kur dar šių dienų politinės aktualijos, istorijos pakartojimas.
Mano napoleonas (irgi prancūziška įtaka, mille feuille) puikiausiai tiko prie jemenietiškos arbatos, kuri labai priminė indišką arbatą (sakyčiau, kad tokia pati, bet taip sakyti geriau nereikia :). Arbatą išvirė labai paprastai - užvirė juodos arbatos lapelius, pavirė, sudėjau išgliaudytas karadamono sėklas, cukraus ir viską užbalino sutirštintu pienu (ne kondensuotu, o sutirštintu, be cukraus).